[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4602: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4604: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4605: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4606: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
Fiat 125p • Zobacz wątek - Fiat 125p Jamnik

Fiat 125p Jamnik

Tu parkują nasze fiaty 125p
Regulamin działu Napisz historię swojego samochodu. Wspomnij to co było, ale nie zapominaj pisać o wszystkich ciekawych bieżących wydarzeniach. Opis i zdjęcia wklejone na nasz serwer z biegiem czasu utworzą wspaniały pamiętnik. Ciesz się życiem i swoim super fiatem 125p.

Fiat 125p Jamnik

Postprzez jamnikRRR » 30 sty 2014, o 22:41

Witam Szanowne Pasjonatki i Pasjonatów.
Prezentację swojego pojazdu traktuję jako wstępną. Mój przypadek jest szczególny pod paroma względami.
Po pierwsze mam długiego Fiata i bardzo długo. Historia z 25 lat nawet skrócona musi być upierdliwie długa.
Fiat jest w moim posiadaniu od 1988 roku. Rok produkcji 1976. Obecny kolor L-87 i w takim kolorze wyjechał z fabryki.
Jego obecny wygląd zewnętrzny jest prawie w 100% zgodny z tym jak wyglądał jako "niemowlę" w roku 1976.
Przez okres swojego żywota przeszedł parę remontów. Z tego ostatni bardzo dokładny.
Poniżej ( chyba mi się uda ) wrzucę kilka fotek z 2013r.
DSC01912.jpg

DSC01950.jpg

spot9.JPG

spo1.jpg

To jest wnętrze z mała częścią Super Grupy o nazwie FSO POMORZE.
na Skwerze.jpg

Z pozdrowieniami Roman Rogatka Rumia.
ps. mam nadzieję, że nie dostanę "kuku" za brak aktywności.

HISTORIA SAMOCHODU FIAT 125P JAMNIK

Nietypowy egzemplarz Fiata 125p czyli Jamnika zakupiłem w 1988 roku w Gdyni. Samochód miał wówczas 12 lat.
Był na chodzie. Był świeżo pomalowany na kolor popielaty. Wydech i zawieszenie było natychmiast do poprawki.
Zachowała mi się umowa kupna samochodu, której to skan przedstawiam. Na drugiej stronie umowy widać, że urzędnicy
Urzędu Skarbowego w Gdyni mieli odmienne zdanie w sprawie ceny zakupu .... "docenili go". Nabyłem pojazd za kupę
pieniędzy. Teraz wiadomo jak powstało pojęcie cena za-kupu.
Skan_003.jpg
Skan_004.jpg

Niestety nie rozmawiałem z byłym właścicielem na temat wcześniejszych losów auta. Poprzedni właściciel dziwnego fiata wyjechał na stałe do Niemiec i zmienił obywatelstwo.Jednego jestem pewien , że nie był pierwszym właścicielem.
Jamniki wyprodukowane przez FSO, które nie wysłano do Arabów, powędrowały do przedsiębiorstw i instytucji państwowych.
Z tego co wiem żaden nie trafił do rąk prywatnych. Dopiero po kilku latach od zakupu dotarło do mnie, że mam egzemplarz
z krótkiej serii. Było za późno na ustalenie co się działo z samochodem przed moim zakupem. Nie udało mi się ustalić wcześniejszych losów sprawdzając w wydziale komunikacji.
( brak danych archiwalnych w wydziałach komunikacji w czasach PRL-u )
Powodem zakupu był fakt, że może jeździć tym samochodem 8 osób.
Skan_005.jpg
Skan_006.jpg

Zachował mi się drugi w kolejności ze starszych dowodów rejestracyjnych wyrobiony z okazji zmiany silnika.
Przed zakupem przedłużonego Fiata posiadałem Poloneza, który okazał się dla mojej rodziny za mały.
Przed rokiem 1988 nie miałem pojęcia, że istnieją fiaty w wersji long. Przymierzałem się przebudować Poldka na pojazd
8 osobowy. Wystraszyła mnie skutecznie wizja kłopotów z dopuszczeniem takiej przeróbki do eksploatacji.
Jamnikiem jeździłem głównie po Rumi, trójmieście i województwie gdańskim. Kilka razy wybrałem się dalej.Bywałem w rejonach Lublina, Wrocławia i Kielc. Z dawnych czasów zachowały mi się bilety parkingowe ( cena z przed denominacji )
Skan_007.jpg
Skan_008.jpg

Najpoważniejsza podróż jaką odbyłem, to wyjazd za granicę do Kijowa na Ukrainę. Ponad 20 lat temu przejechałem w kilka dni ponad 3 tyś. kilometrów. Maszyna mnie nie zawiodła. Jedyny problem jaki miałem, to przepalanie się bezpieczników spowodowane dużą wilgotnością przy temperaturze poniżej 10 stopni. Śnieżyca, która mnie dopadła dała mi popalić. Po zużyciu zapasu bezpieczników zastąpiłem je kopiejkami. Jadąc do Kijowa zajęło mi to 28 godzin. Była to jazda non stop w uciążliwych warunkach. Tego rekordu nie poprawiłem do dzisiaj. Ukraina należała wtedy do ZSRR. Dokonałem w tamtą stronę udanego i niecodziennego przemytu. Przewiozłem kilkanaście sztuk Biblii Pisma Świętego - takie było "zapotrzebowanie".
Przy wjeździe do ZSRR nie kontrolowano mnie. Zgodnie z przewidywaniami pogranicznicy sadzili, że takim samochodem jedzie ktoś ważny. W drodze powrotnej "nadrobili swoją uprzejmość". Przetrzymano mnie na granicy do czasu otrzymania z Moskwy instrukcji przeszukania fiata w wersji long. Zarzucono mi, że przemycam dywan. Dywanem była wykładzina w kolorze szarym docięta do kształtu bagażnika - musiałem ją zostawić. W tym czasie w Polsce gaśnice samochodowe były drogie i nieosiągalne. Na Ukrainie kupiłem ich 5 sztuk - były plastikowe i piękne ( chyba import z DDR ) - ppoż tuning dla samochodu.
Na granicy stanowczo stwierdziłem, że przy tej konstrukcji długiego auta musi być gaśnica w każdym przedziale osobno dla bagażnika i komory silnika. Swoją teorię podbudowałem zmyśloną informacją, że tak jest w radzieckich Czajkach. "Dywan" straciłem, ale gaśnice przewiozłem. W tych latach od "przyjaciół" nic nie wolno było przywozić.
Pierwszy poważny remont Jamnik zaliczył po bliskim spotkaniu III stopnia z nowiutkim Nissanem Sunny.
Kierowca powracający z Helu do domu do Warszawy pomylił się i wymusił mi pierwszeństwo. Swoimi manewrami nie dał mi żadnej szansy, abym uniknął kolizji. Jakimś cudem przy mojej prędkości 70 km/h udało mi się na suchym asfalcie ustawić fiata bokiem. Zamiast uderzenia moim przodem w jego bok ( w kierowcę ), doszło do zderzenia bokami z lekkim rykoszetem.
Nissan poszedł do kasacji - pogięło dach i całą konstrukcję. Jamnik miał cały bok do wymiany. Ale rannych nie było. Kierowca Nissana serdecznie przeprosił i podziękował za taki finał. Wysłuchałem pretensje od swojej załogi, że "buuuum" było niezapowiedziane. Nie obejrzeli widowiska, bo byli zajęci zabawą. Załoga składała się z czwórki moich dzieci. Najmłodsze miało 4 lata i byli bez pasów. Wynalazek fotelik, to nie w tamtych czasach.
Jeździłem z pogniecionym bokiem kilka miesięcy. Wówczas kupienie czegokolwiek do samochodu było wyczynem. Jak zgromadziłem blachy, to wymieniłem z dwóch stron. Pojazd otrzymał nowe blachy i nowy kolor grafitowy metalik.
Pojawiły się dwa szyberdachy. Były moim pomysłem na poprawienie fabryki FSO. Oryginalnie dach był z trzech elementów łączonych na zakładkę bez zgrzewania lub spawania. Pękanie lakieru na takim łączeniu było natychmiastowe.
( Z czasów koloru grafitowego nie dokopałem się do tej pory do zachowanych fotografii )
Później przyszedł pomysł na kolor lakieru srebrzysty metalik z czarnym dachem pokrytym skajem, który świetnie udawał skórę.
Skan_009.jpg
Skan_010.jpg
Skan_011.jpg
Skan_013.jpg

Zawieszenie i konstrukcję samochodu wzmacniałem sukcesywnie. W ciągu paru tygodni po zakupie wymieniłem wahacze i drążki na wytrzymalsze od Poloneza. Przy pierwszym poważniejszym remoncie po kolizji z Nissanem wymieniłem progi na nowe i wstawiłem w środek profil o wytrzymałości szyny kolejowej powiązany konstrukcyjnie ze słupkami. Oryginalnie jako wzmocnienie był przez fabrykę dodany na zewnątrz pod progiem profilek zamknięty o śmiesznych wymiarach czyli totalna bzdura konstrukcyjna. Fiat otrzymał nowe
resory od wersji kombi z dodanym piórem. Największym problemem były sprężyny. Wymieniałem je co parę miesięcy. Próbowałem róznych rozwiązań. Nawet od Poloneza dla wesji rajdowej ( jeżeli dobrze pamiętam z trzema kropkami ) okazały się zbyt delikatne.
Na szczęście wyprodukowano wydłużoną wesję Poloneza Trucka. Sprężyny od tej wersji pasują i mogę "ładować do pełna".
Nadszedł czas na najpoważniejszy remont i powrót do wyglądu pierwotnego.
Lata 2007 i 2008, to był czas szukania i kompletowania oryginalnych części. Blachy nowe fabryczne ( rzemieślnicze nie do przyjecia ).
Po zeszlifowaniu farb podkładowych fabrycznych zarówno czerwonych jak i czarnych okazało się, że pod spodem jest nalot rdzy. Najdłużej "bawiłem się" z drzwiami. Zakamarki czyściłem stalowymi szczoteczkami wielkosci szczoteczek do zębów. Płaszczyzny zewnętrzne niby fabrycznie równe wyrównywałem podkładami kilkakrotnie. Napomknę, że środkowe drzwi zostały zrobione z przednich.
drzwi.jpg
dach (1).jpg

Najwiecej warstw podkładów wyrównujacych poszło na dach. Dach solidnie wzmocniony profilami zamkniętymi od spodu złączony jest z trzech elementów - środkowy dogięty z blachy. Najprawdopodobniej w fabryce wytłaczano dachy do Fiatów etapami i ten środek był odcięty z "metra" po pierwszym etapie przed tłoczeniem "krągłości". Ponieważ nie dałem szyberdachów, to były zgrzane dwa łączenia po całości w poprzek. To łączenie było "wyższą szkołą" w tej dziedzinie.
Podłoga po wymianie na nową też dostała swoje wzmocnienia. Tunel jest podwójny wzmocniony profilem zamkniętym. Progi są trzykomorowe . Cieńszej blachy jak 3 mm nie stosowałem. Mogę śmiało stwierdzić, że ma wytrzymałość transportera Rosomaka.
wnętrze.jpg
wnetrze2.jpg


ciąg dalszy nastapi.
Ostatnio edytowano 18 lut 2014, o 01:22 przez jamnikRRR, łącznie edytowano 11 razy
Avatar użytkownika
jamnikRRR
FORUMOWICZ
 
Posty: 7
Dołączył(a): 6 lip 2013, o 08:52
Lokalizacja: Rumia

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez Rafał_125p » 31 sty 2014, o 00:41

Człowieku, ale rarytas! Raz w życiu na żywo widziałem jamnika (bez dachu, egzemplarz, którym jeździł nasz Papież), ale z dachem jeszcze lepiej wygląda. Cieszę się, że zawitałeś w nasze progi :)
Avatar użytkownika
Rafał_125p
FORUMOWICZ
 
Posty: 384
Dołączył(a): 14 lis 2012, o 22:17

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez Giwera » 31 sty 2014, o 00:51

O jacie 3 rzędy siedzeń we Fiacie :D Piękny egzemplarz ;)
Avatar użytkownika
Giwera
FORUMOWICZ
 
Posty: 169
Dołączył(a): 24 mar 2012, o 20:35
Lokalizacja: Budzyń (WLKP)

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez LukaszROF8000 » 31 sty 2014, o 00:56

Ja bym chętnie przeczytał o długiej i ciekawej historii tego pojazdu i pewnie nie tylko ja :)
LukaszROF8000
FORUMOWICZ
 
Posty: 17
Dołączył(a): 23 lis 2013, o 21:50

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez Artur » 31 sty 2014, o 08:32

Również dołączam się do prośby przybliżenia historii pojazdu. Też chętnie o niej przeczytam. Gratuluje samochodu. Jest świetny. Prawdziwy biały kruk, mam nadzieje że zobaczę go kiedyś na żywo.
Avatar użytkownika
Artur
FORUMOWICZ
 
Posty: 49
Dołączył(a): 29 lis 2013, o 12:44
Lokalizacja: Radom- Centrum

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez MOD » 31 sty 2014, o 10:05

Widać wysłane powiadomienia podziałały :D Cieszę się bardzo że opisałeś to ciekawe auto. Gdybyś miał więcej fajnych zdjęć (z dziewczyną jak najbardziej też) wrzucaj na forum. Zrobimy z nich baner. Nie ma to jak mieć dużego fiata ale duży i długi to już masakra, sorry nie mogłem się powstrzymać :D :D :D
MOD
MODERATOR
 
Posty: 22
Dołączył(a): 10 paź 2011, o 08:34

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez nero113 » 31 sty 2014, o 13:12

Od 20 lat podziwiam tego Jamnika. Najpierw zachwycal na CPNie,a potem na parkingu na Gdanskiej. Nawet pozwolilem sobie go pod Twoja nieobecnosc obfotografowac :D

2013-05-15%2014.59.28.jpg


Do zobaczenia na Rumi...
Ta co przyjechała w Fiacie,lubi...
Avatar użytkownika
nero113
MODERATOR
 
Posty: 823
Dołączył(a): 1 lis 2011, o 16:55
Lokalizacja: 3miasto

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez Bobby » 31 sty 2014, o 14:22

Jamnik jest piękny, długi i duży :D Gratuluje panu takiej wytrwałości w trzymaniu tego egzemplarza i nie sprzedania go mimo wielu ofert. Jak skończę swojego muszę obowiązkowo zrobić zdjęcie z tą perełką.
Avatar użytkownika
Bobby
FORUMOWICZ
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28 gru 2013, o 23:12
Lokalizacja: Rumia

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez drwal » 1 lut 2014, o 12:30

Piękna sztuka w zajfajnym stanie.Ciekawa też zapewne jest jego historia.
drwal
FORUMOWICZ
 
Posty: 12
Dołączył(a): 29 lip 2013, o 10:51

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez jamnikRRR » 1 lut 2014, o 13:15

Mam pytanie
zapewne do MODERATORÓW : czy moją opowieść o Jamniku ( będzie to w kilku podejściach - odcinkach ) mam tworzyć poprzez modyfikację - czyli funkcję zmiana pierwszego postu czy w inny sposób ?
Odnośnie dziewczyny z pierwszego zdjęcia, to jest moja najmłodsza córka tzw. Nr 7.
Avatar użytkownika
jamnikRRR
FORUMOWICZ
 
Posty: 7
Dołączył(a): 6 lip 2013, o 08:52
Lokalizacja: Rumia

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez RUFUS » 1 lut 2014, o 13:19

Avatar użytkownika
RUFUS
Administrator
 
Posty: 1101
Dołączył(a): 5 paź 2011, o 15:52
Lokalizacja: Ratowice

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez narkee » 1 lut 2014, o 14:36

Ja miałem przyjemność być przewiezionym tym cackiem ;)
333_n.jpg

444_n.jpg

555_n.jpg
Obecnie:


Ex:
Popiół - Polski Fiat 125p 1975
Aniou - Polski Fiat 125p 1975
Diabeu - Polski Fiat 125p 1981
Władysław - Polonez 1.5 SLE 1989
Generał Pe - FSO 125p 1990
Gnida - Polonez Caro Plus 1997 MR89
Avatar użytkownika
narkee
KLUBOWICZ
 
Posty: 1265
Dołączył(a): 10 lis 2011, o 19:15
Lokalizacja: gdynia

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez fisher » 1 lut 2014, o 15:58

aj jak ja bym go widzial na konkretnej feli o adekwatna wysokoscia zawieszenia :twisted:
REGENERACJA ORAZ KLEPANIE RESOROW NA DOWOLNA WYSOKOSC!!!

Fuck The New car.I'm driving oldschool
Obrazek
Avatar użytkownika
fisher
FORUMOWICZ
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 gru 2011, o 16:23

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez nero113 » 1 lut 2014, o 16:05

To byloby juz swietokradztwo :|
Ta co przyjechała w Fiacie,lubi...
Avatar użytkownika
nero113
MODERATOR
 
Posty: 823
Dołączył(a): 1 lis 2011, o 16:55
Lokalizacja: 3miasto

Re: Fiat 125p Jamnik

Postprzez jamnikRRR » 1 lut 2014, o 17:16

Z kołami wygląda to tak.
Ciśnienie w kapciach 2.1 - 2.0. Opony są 185 i przy tej szerokości balonów czuję się najpewniej przy manewrach i hamowaniu.
Jamnik to jest masa. Jadę sam ok.1400 kg.
Jak w 8 osób odpowiednio "wypasionych" przekraczam 2000 kg. Różne tematy ćwiczyłem. Nikt mnie nie namówi na inną średnicę lub profil. Aha i nigdy nie zakładałem zimowych. Jeździłem, jeżdżę i będę jeździł na wielosezonowych.
Avatar użytkownika
jamnikRRR
FORUMOWICZ
 
Posty: 7
Dołączył(a): 6 lip 2013, o 08:52
Lokalizacja: Rumia

Następna strona

Powrót do FIAT 125P - WSPÓLNA PASJA, RÓŻNE STYLE / SHARED PASSION, DIFFERENT STYLES

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron